Informacja

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naboru do klasy dwujęzycznej oraz klasy sportowej w roku szkolnym 2025/2026.

„Pi razy drzwi”, czy „ pi razy oko”, zastanawiali się uczniowie naszej szkoły

    Liczba Pi pełni w matematyce znaczącą funkcję, a w szczególności wykorzystywana jest do obliczeń w  geometrii.

Pi to liczba niewymierna  i wyraża stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. W przybliżeniu wynosi właśnie 3,14, zatem  14 marca to  międzynarodowy dzień liczby Pi..

Uczniowie naszej szkoły po raz drugi  wzięli udział w przygotowaniach do tego święta. Tworzyli  z papieru jak najdłuższe rozwinięcia dziesiętne liczby π . Zrobili  plakaty i dekoracje dotyczące liczby Pi. Wykonali z drewna, styropianu i tworzyw sztucznych modele  liczby pi w wymiarze 3D.  Symbol liczby pi został również wyhaftowany na płótnie. Uczniowie  upiekli ciasta i babeczki udekorowane literką Pi.                                                                                          

W tym dniu na  lekcjach matematyki uczniowie poszerzali wiedzę o liczbie Pi,  a w szczególności jej zastosowania w praktyce. Dowiedzieli się również, że nazywa się ją ludolfiną  i w jej rozwinięciu dziesiętnym jest nieskończenie wiele cyfr  po przecinku.

Natomiast na lekcjach języka polskiego także zagościła w tym dniu matematyka. Uczniowie poznali treść wiersza W. Szymborskiej pt. „Liczba Pi”.

Młodzież z  klas  III gimnazjum  wzięła  udział  w szkolnym konkursie  matematycznym. Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu sprawdzającego praktyczne zastosowanie liczby Pi .

 Odbył się też  kiermasz słodkości  pod hasłem „Słodka liczba pi”. W  pi-cukierni uczniowie mogli degustować  przygotowane  domowe , kolorowe ciasta i mufinki. Wypieki uczniowskie były pyszne i ”rozeszły się jak świeże bułeczki”.  

 Szkolne obchody święta liczby Pi to inicjatywa, która  miała na celu rozwijanie zainteresowań matematyką oraz popularyzowanie jej zastosowań w praktyce.  Cieszy fakt, że w obchody tego święta włącza się  coraz więcej uczniów naszej szkoły.

Nad przebiegiem tego święta czuwały panie: Barbara Sękalska i Małgorzata Majcher.

Dla autorów najciekawszych prac plastycznych  oraz dla zwycięzców konkursu matematycznego przygotowano dyplomy i nagrody.