Okres przedświąteczny nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem, dlatego postanowiliśmy trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do naszej świetlicy i szkoły. I tak, w ostatni wtorkowy listopadowy poranek miało miejsce wielkie pieczenie ciasteczek z wróżbą i świątecznych pierników.
W miłej, choć nieco gwarnej atmosferze, świetliczaki, pod bacznym okiem nauczycieli, zabrały się z zapałem za wyrabianie i wałkowanie ciasta, wycinanie ciastek i pierników oraz dekorowanie wcześniej upieczonych pierników. Efekty owej pracy mogli zobaczyć i posmakować wszyscy uczestnicy zabawy andrzejkowej.
Zapowiadają się kolejne tury wypieków przed świętami na prośbę uczniów.
Takie zajęcia dają okazję nie tylko do świetnej zabawy, ale również do poznawania przez dzieci tradycji i zwyczajów świątecznych, ukazywania wychowankom piękna Świąt Bożego Narodzenia, prób samodzielnego wygniatania ciasta, wykrajanie pierników, rozbudzania, więzi między dziećmi w czasie wspólnego pieczenia pierników, wdrażanie do zachowania porządku podczas zajęć kulinarnych oraz utrwalania nawyków higienicznych.
A dla „CIEKAWSKICH” - Piernik - smak polskiej tradycji
Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej tradycji od wieków. W Europie pierniki zostały rozpowszechnione po wojnach krzyżowych, kiedy to nastąpił rozwój handlu z Bliskim Wschodem, a wraz z nim pojawiły się egzotyczne przyprawy, bez których nie byłoby mowy o piernikach.
Piernik wywodzi się ze znanych w średniowieczu miodowników (wielkich bochenków chleba z miodem), które wzbogacono właśnie przyprawami korzennymi. Stąd też nazwa „piernik”, która pochodzi od staropolskiego określenia „pierny”, co oznacza „pieprzny”.