14 marca to dzień liczby Pi, który obchodzony jest na całym świecie. Liczba ta, to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. W przybliżeniu wynosi właśnie 3,14, co powoduje skojarzenie z tą datą 14 marca.
Uczniowie przygotowywali się do tego święta już od dwóch tygodni. Inicjatywa ta miała na celu rozwijanie u uczniów zainteresowań matematyką oraz popularyzowanie wiedzy matematycznej, jak również zabaw z nią związanych . W obchody tego święta włączyła się cała społeczność uczniowska naszej szkoły.
Uczniowie tworzyli z papieru jak najdłuższe rozwinięcia dziesiętne liczby π , wykonywali plakaty i dekoracje z symbolem liczby Pi. Inni pisali o niej wiersze i fraszki. W domach piekli też ciasta i babeczki udekorowane symbolem liczby Pi. Odbył się również kiermasz słodkości pod hasłem „Słodka liczba pi”.Wypieki uczniowskie były pyszne i ”rozeszły się jak świeże bułeczki”. W obchody tego święta włączyła się cała społeczność uczniowska naszej szkoły.
W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie poszerzali wiedzę na temat liczby Pi a, w szczególności jej zastosowania w praktyce. Dowiedzieli się również , że nazywa się ją ludolfiną, jest liczbą niewymierną i w jej rozwinięciu dziesiętnym jest nieskończenie wiele miejsc po przecinku.
Uczniowie klas II i III gimnazjalnych wzięli udział w szkolnym konkursie matematycznym. Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu sprawdzającego praktyczne zastosowanie liczby Pi oraz wyznaczenie jej z zadaną dokładnością.
Nad przebiegiem tego święta czuwały nauczycielki matematyki: p.B. Sękalska i p.M. Majcher.
Dla autorów najciekawszych prac plastycznych i literackich oraz dla zwycięzców konkursu matematycznego czekają dyplomy i nagrody.