- Nie bój się zadawać pytania i mówić otwarcie, że masz inne zdanie w danym temacie. Im spokojniej i bardziej stanowczo, wyraźnie to powiesz, tym konkretniej określisz swoje granice.
- Nie podejmuj od razu decyzji, zwłaszcza gdy ktoś naciska na natychmiastową odpowiedź, wymaga od ciebie poparcia, określenia się. Masz prawo do czasu na zastanowienie się, sprawdzenie danej propozycji.
- Jeżeli ktoś zachowuje się wobec Ciebie złośliwie czy wulgarnie, to nie cierp w milczeniu, nie zaciskaj ze złości pięści, ale zwróć mu na to uwagę („Nie podoba mi się sposób, w jaki do mnie mówisz”, „Nie lubię, kiedy tak mnie trącasz”). Być może ta niekulturalna forma wcale nie była zamierzona.
- Masz prawo do własnego czasu i przestrzeni bez konieczności opowiadania się, co dokładnie zamierzasz robić. To, że ktoś nazywa siebie Twoją najlepszą przyjaciółką czy najlepszym przyjacielem, to jeszcze nie powód, abyś musiała/musiał się opowiadać z każdej minuty swojego życia.
- Masz prawo do własnych sekretów. To nieprawda, że przyjaźń ma być oparta na absolutnej szczerości i mówieniu sobie o wszystkim. Nie. Przyjaciele muszą być wobec siebie lojalni i prawdomówni oraz pomocni. Ale wcale nie muszą znać się „na wylot”. Warto mieć coś tylko swojego, swój własny azyl.
Informacja
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi naboru do klasy dwujęzycznej oraz klasy sportowej w roku szkolnym 2025/2026.